pátek, 17 leden 2020 08:51

Dětské dopravní hřiště

Ve čtvrtek 16. ledna vyrazili žáci 5.C do Krásného Března na dětské dopravní hřiště. Užili si cestu vlakem, poznali další kout naší země a seznámili se s prací dopravní policie. V učebně jim dopravní policistka ujasnila pozici chodce a cyklisty v dopravě, jejich povinnosti, ale i práva. Děti se v jiném prostředí seznamovaly se základy bezpečnosti na silnici. Bude se jim to v životě jistě hodit.

úterý, 14 leden 2020 06:39

Vánoční rozloučení s rokem 2019

Dne 20. 12. 2019 jsme s přípravným ročníkem navštívili děčínský zámek, kde probíhá výstava vláčků a modelů železnic. Děti měly možnost pozorovat, jaké druhy lokomotiv a vagónů v dávných dobách jezdily na našich železnicích a jakým způsobem fungují výhybky. Výstava se nám moc líbila a děti si to užily. Těšíme se na další akce, které nám děčínský zámek nabídne.

Mgr. Kamila Broučková Bartůšková

pátek, 10 leden 2020 18:46

Exkurze v děčínské firmě RYKO

19 žáků 9. ročníku, kteří uvažují o technickém vzdělání, se zúčastnilo exkurze ve firmě RYKO a. s. Děčín. Žáci byli poučeni o bezpečnosti, obdrželi ochranné přilby a prošli si jednotlivá stanoviště této firmy. Dozvěděli se, že firma funguje od roku 1871. Orientuje se na opravy nákladních železničních vagónů. Během prohlídky žáci viděli, jak zaměstnanci prováděli údržbu odstavených vozů, prohlídku a úpravu dvojkolí, podvozků. Byli svědkem měření a čištění jednotlivých částí nákladních vagónů. Dozvěděli se, že ve firmě pracuje přes tři sta zaměstnanců v Děčíně i na odloučených pracovištích, že firma je schopna opravu i údržbu zajistit i mimo areál. Dále žáci získali informace o možném uplatnění technických učebních oborů, že práci ve firmě RYKO mohou najít i dívky, které by našly uplatnění v ekonomickém či obchodním úseku.

Zpestřit si adventní čas zajímavou činností je už pro sedmáky tradicí. Loni jsme obdarovali opuštěná zvířata v děčínském útulku, letos jsme na školní zahradě ustrojili vánoční strom pomocí jablíček a mrkví. Dárkem pro nás se stal vánoční výlet. Ve čtvrtek 19. 12. jsme navštívili firmu Rautis v Poniklé v Krkonoších, která vyrábí vánoční ozdoby z ručně foukaných skleněných perel už od počátku 20. století. Prošli jsme celou výrobou. Viděli jsme foukání skla do různě velkých forem, jejich vnitřní stříbření roztokem, vnější barvení a ruční domalovávání a zdobení třpytkami. Na závěr jsme měli možnost spatřit tvorbu různých tvarů ozdob pomocí drátků. Abychom však jen nepozorovali, ve vánoční dílně si každý z nás vyrobil dle své fantazie vánoční hvězdu, která rozsvítila vánoční stromečky u nás doma.

V druhé části dne jsme se vnořili do podzemí Bozkovských dolomitových jeskyní. Obdivovali jsme krásu podzemních prostor a popustili uzdu své fantazii při pohledu na krápníkovou výzdobu. Očistili jsme své plíce, zamávali jsme spícímu netopýrovi a užívali si zeleného třpytu největšího podzemního jezera u nás.

Mnoho štěstí, zdraví, lásky a spokojenosti v novém roce 2020 přejí všem sedmáci.

úterý 17. prosince 2019 jsme se opět sešli na tradičních vánočních trzích, které každý rok pořádá ZŠ Dr. Miroslava Tyrše. Letos neproběhly na půdě školy, ale žáci prodávali své výrobky ve stáncích na Masarykově náměstí u vánočního stromku. Počasí nám přálo, a tak se žáci radovali ze setkání s rodiči, kteří si přišli užít vánoční atmosféru se svými dětmi. Přidali se i cizí kolemjdoucí občané města, které přilákalo ke stánkům a stromečku nejen vystavené zboží, ale i vánoční vystoupení žáků ZŠ Dr. Miroslava Tyrše.

čtvrtek, 26 prosinec 2019 10:57

Besedy se staršími spolužáky v 9.A a 9.B

Žáci z bývalého devátého ročníku, v současnosti žákyně Gymnázia Děčín a žáci VOŠ a SPŠ strojní, stavební a dopravní v Děčíně, navštívili v pátek 13. prosince 2019 žáky současné 9.A a 9.B, aby své mladší kamarády informovali o zkušenostech se studiem v prvním ročníku střední školy. Formou besedy se žáci devátého ročníku dozvěděli informace potřebné k přípravě na jednotné přijímací zkoušky z českého jazyka a matematiky, vrstevníci jim poradili, čeho se vyvarovat, co je potřeba si ohlídat. Dále se mluvilo o adaptačním kurzu pro první ročníky na středních školách, o požadavcích středních škol na znalosti jednotlivých předmětů, o způsobu, jak získat levně požadované učebnice.

pondělí, 16 prosinec 2019 14:05

Master Chef

Ve středu 11. prosince si žáci 5.C zasoutěžili. Ve skupinách vařili, pekli a smažili. Začala pro ně soutěž Master Chef, na kterou se skupiny 2 měsíce připravovaly. Svoji těžkou roli plnila i potota, která musela rozhodnout po krátké ochutnávce.

Nakonec vyhráli červení se svojí lívancovou věží, 2. místo obsadili modří s muffiny a bronzoví byli oranžoví, ale i jejich jablečno - hruškový koláč byl velmi dobrý.

Všem patří pochvala za to, jak se s úkoly vypořádali, bylo to super

I letos také do přípravného ročníku zavítal Mikuláš s čertíky a andělem. Děti měly připravenou básničku o Mikulášovi a také zazpívaly koledu. Mikuláš děti odměnil balíčky s dobrotami, ale nechybělo také uhlí jako pozdrav z pekla. Některé děti dokonce slíbily, že se polepší. Někomu ukápla i slzička, ale to už k Mikuláši patří.

Děkujeme žákům z devátých tříd, že k nám v maskách zavítali.

Mgr. Kamila Broučková Bartůšková

virtuální prohlídka