úterý, 15 leden 2019 10:57

Advent v naší třídě

Stejně jako vloni, i letos jsme si na adventní dobu přichystali spoustu akcí. Nejdříve nás navštívil Mikuláš se svými pomocníky, pak jsme vyjeli do skanzenu v Zubrnicích , kde jsme si připomněli, jak slavili Vánoce naše babičky a prababičky, na vánočních dílničkách jsme si spolu s rodiči vyrobili pěkný výrobek a rozloučili jsme se těsně před Štědrým dnem pohádkou a malou nadílkou.

pondělí, 14 leden 2019 09:34

Abeceda peněz aneb finanční gramotnost

Naše třída dostatla super možnost zapojit se do projektu České spořitelny, který je zaměřený na finanční gramotnost. Dostali jsme možnost získat počáteční kapitál, který bude sloužit naší "firmě" jako odrazový můstek. Jako správná firma jsme si určili zaměstnance i vedení. Také jsme navštívili místní pobočku, kde jsme viděli milion korun v bankovkách nebo trezor. Měli jsme možnost vybírat i vkládat peníze v bankomatu a poradili jsme se s videobankéřem. Vyústěním projektu bude jarmark, na kterém budou k prodeji naše výrobky. Budeme rádi, když dorazíte i vy!

pondělí, 14 leden 2019 09:25

Návštěva IPS

Dne 8.1. jsme v rámci projektu navštívili místní pobočku IPS. Při návšrěvě jsme se dozvěděli mnoho zajímavých věcí o zaměstnáních a profesích, které nás zajímali. Zábavnou formou nám pracovnice přiblížily, co každě povolání obnáší. Odnesli jsme si i drobné odměny. Dopoledne se nám velmi líbilo.

O historii téměř nedávné se přijeli deváťáci poučit do matičky Prahy. Za slunného dopoledne vystoupali na památnou horu Vítkov, aby si pod sochou Jana Žižky připomněli slavné vítězství husitů nad Zikmundem Lucemburským. Uvnitř památníku se však zabývali historií druhé republiky. Společně s průvodkyní si připomněli události Mnichova a formou práce ve skupinách i události atentátu na Heydricha. Práci s dokumenty a pracovními listy zvládli na jedničku. Hravě si poradili i při interaktivních hrách se symboly a při ztvárnění příběhů z dob protektorátu. Na závěr ještě vystoupali na střechu památníku, aby se pokochali pohledem na stověžatou Prahu.

Poslední školní den v roce 2018 jsme se nechtěli cpát vánočním cukrovím a sledovat pohádky či komedie. Naše třída se rozhodla, že vánoční pohodu v kruhu rodinném je třeba přinést i těm, kteří o svůj domov z nejrůznějších příčin přišli. Navštívili jsme Městský útulek pro toulavá a opuštěná zvířata na Starém Městě děčínském. Pejskům i kočičkám jsme přinesli spoustu vánočních dárků – krmivo, pamlsky, deky, prostěradla, pelíšek, vodítko apod. Pozdravili jsme psí kamarády v kotcích, někteří nás vítali zdrženlivě a obezřetně, jiní s nadšením. Na závěr naší návštěvy jsme se dozvěděli, jaké pomůcky se používají při odchytu zvířat. Všem obyvatelům útulku přejeme mnoho štěstí a zdraví v roce 2019.

103 žáků z šestých, sedmých, osmých a devátých ročníků navštívilo v úterý 18. 12. 2018 adventní Míšeň. V nejstarší evropské porcelánce žáci zhlédli krátký dokumentární film v českém jazyce o historii výroby porcelánu a jeho zdobení. Dozvěděli se, že tzv. „cibulák“ vzniká právě zde v 18. st. Následovala prohlídka místností, kde žáci nahlédli do tajemství ručního zdobení porcelánu, spatřili nanášení vzorů, glazury i výrobky před a po výpalu. Přestože zaměstnanci hovoří německy, snažili se doplnit český nahraný komentář i vlastními postřehy. V závěru prohlídky se žáci prošli po prostorách muzea, kde obdivovali vzácné kusy užitkového i dekorativního porcelánu v podobě nádobí, figurek, hodin apod. Po přejezdu pod historickou část města jsme vystoupali k Albrechtsburgu, kde původně manufaktura sídlila. Zde si žáci prohlédli tři patra místností s inventářem, které pro zkoumali na základě výkladu českých audioprůvodců. V samotném závěru dne se žáci prošli historickým jádrem staré Míšně a na adventních trzích ochutnali dětský punč či pověstný bratwurst a další laskominy.

středa, 19 prosinec 2018 14:09

Zima v 5.C

V listopadu a prosinci se žáci 5. C zúčastnili několika hezkých akcí. Na začátku listopadu jsme navštívili divadelní představení Země OZ. Velmi se nám líbilo, protože využívalo netradičních loutek v životní velikosti. Představení provázeli i pěkné písničky. Ve středu 12. prosince jsme se zúčastnili, společně s 8.A,  filmového promítání A pllastic ocean. Dozvěděli jsme se o hrozbě plastů pro naší planetu i pro lidstvo. Promítání bylo dlouhé, ale přineslo nám spoustu nových informací a námětů do vyučování. Žili jsme i vánočními trhy, které se konaly 13. prosince. Vykouzlili jsme dobrou atmosféru a prodali všechny naše věci vyrobené s láskou.

V listopadu a prosinci, také pokračovala činnost turistického kroužku. V listopadu jsme vystoupali na vrch Lovoš. Cesta byla poměrně náročná, ale zvládli jsme to! Viditelnost nebyla dobrá ,ale i tak se nám výlet líbil. Poslední výlet kroužku se konal třetí adventní neděli. Nechali jsme se na krátké procházce unést krásami Labského údolí.

Už vyhlížíme leden, kdy nás čeká lyžařský kurz :)

Krásné Vánoce, pohodu a Šťastný nový rok Vám přeje 5.C

pondělí, 26 listopad 2018 09:22

Vánoční Zubrnice

V pondělí 19. listopadu si žáci 4.C připomněli blížící se Vánoce. Jeli jsme na výlet do skanzenu v Zubrnicích, kde byl připraven pro děti vánoční program. Děti se seznámily blíže s některými vánočními zvyky, vyrobily si vánoční hvězdy a vánoční sluníčko. Každý žák si upekl kynuté miminko, všichni pak upekli malou vánočku se zapečeným hráškem. Kdo ve svém dílku vánočky hrášek našel, bude mít v příštím roce hodně štěstí. Všichni s napětím čekali, komu se najít hrášek podaří.

Celý výlet byl zakončen hrou a malým nákupem v místním obchodě. Vše se vydařilo, nyní už jen čekáme na Vánoce naostro.