neděle, 29 září 2019 21:13

Poznej své město aneb Bronz je náš

Od roku 2014 připravují děčínští skauti historickou soutěž „Poznej své město“ pro žáky sedmých a osmých tříd. Letos naši školu reprezentovaly dva týmy ze sedmých tříd. Každý tým si vylosoval jednu ze čtrnácti tras s 12 zajímavými objekty. Žáci museli k objektům dorazit, na místě se dozvěděli zajímavosti z historie domu, pomníku, sochy apod. a museli splnit vždy tři úkoly. Týmy tak prošly centrum Podmokel, vyšplhaly na Pastýřskou stěnu či navštívily odlehlé části města. Po několikahodinovém putování začalo sčítání bodů na atletickém hřišti. Výsledek nás potěšil, tým 7.B získal třetí místo a nezahanbil nás ani tým 7.A, který se umístil na místě pátém . Žákům děkujeme za vzornou reprezentaci školy.

V úterý 24. 9. 2019 žáci 7.A a 7.B společně navštívili v rámci historické exkurze památný Vyšehrad. Nejprve se seznámili se základními historickými fakty, které mapují nejstarší osídlení Vyšehradu až po současnost. Potom se rozdělili do 12 družstev a pomocí návodných otázek plnili nejrůznější úkoly v areálu Vyšehradu. Ukázalo se, že orientovat se v plánku není tak snadné, jak se na první pohled zdálo. Nakonec však všichni dorazili na správná stanoviště, kde pracovali s textem pověstí, vyhledávali informace u soch, na vyhlídce a historických budovách. V závěru také navštívili slavný vyšehradský hřbitov a poklonili se u hrobů českých velikánů.

středa, 26 červen 2019 20:35

Cestujeme po Chorvatsku aneb V Zadaru a na Pašmanu

Ve čtvrtek jsme vyrazili za západem slunce do historického Zadaru.

Řádíme ve vodě, někteří si uhnali mořskou nemoc z jízdy na šlapadle, vrháme se z hradeb do mořského příboje a naše umělecká akrobacie na přímořském molu vzbuzuje pozdvižení. K vylovení mořské fauny používáme nejen sportovní náčiní, ale někteří z nás obětovali při lovu mořských ježků i vlastní končetiny. Po pobytu na slunci se měníme v živé sněhuláky. Ládujeme se zmrzlinami, až se nám dělají boule za ušima. Sport, koupání a laskominy, to je naše zábava.

6.A, 6.B a 9.A zdraví z Chorvatska

Vážení rodiče,

jak jistě víte, 7. května se na pozemku naší školy konal Velký projektový den pro druhý stupeň na téma Volba povolání, který byl realizován v rámci projektu Škola pro všechny. Nacházelo se zde 16 stanovišť, které děti z 6. až 8. ročníků procházely v desetičlenných skupinkách. Na každém stanovišti se děti mohly dozvědět veškeré informace o každém z povolání, např. jaké musí mít člověk vlastnosti a dovednosti, aby mohl vykonávat dané povolání nebo jaké vzdělaní je potřeba. Mimo jiné si děti mohly vyzkoušet jeho praktickou stránku. Na stanovišti zedníka dostali žáci možnost postavit zeď a štukovat, stanoviště elektrikáře bylo rozděleno na tři pracoviště, na kterých byla předváděna elektrotechnická schémata, základní elektrické obvody, elektromagnety a elektromotory. U stavebního technika si vyzkoušeli navrhnout na počítači vlastní dům se zahradou. Dále se zde prezentovaly profese jako hasič, bankéř, zahradník, bubeník, masér, tlumočník, zdravotní sestra a další. Bylo tu také stanoviště pracovníka infocentra, které se nám zdálo zajímavé a pro děti důležité. Děti zde pracovaly s mapou, což se jim může hodit, a s letáčky, na kterých byly různé informace o Děčíně a okolí, ale také o blízkém Německu. My deváťáci jsme mapovali celé dění nebo jsme pomáhali mladším spolužákům na stanovištích.

Za redakční tým 9. r.: Kristýna Matajová, Petr Cikán, Ester Zelenková, Jakub Mujabašič

sobota, 02 březen 2019 15:00

Malý projektový den 6.B

V rámci projektu Škola pro všechny všechny třídní kolektivy absolvují tzv. Malý projektový den. Žáci 6.B ve čtvrtek 28. 2. 2019 navštívili interaktivní besedu v IPS při Úřadu práce v Děčíně. V první části pracovali samostatně. Vybrali si z nabízených karet jednu a rozhodli se, kterou profesi jim připomíná. Na připravený pracovní list název profese zapsali. Potom se snažili pomocí návodných otázek profesi popsat (zvuky, vůně, oblečení, prostředí). Na konci první části každý žák popsal profesi (odpovědi na otázky z pracovního listu) a spolužáci hádali profesi. Nejúspěšnější byli odměněni.

V druhé části se žáci rozdělili do týmů. Každý tým obdržel nějaké pracovní prostředí (obchodní centrum, rodinný dům, továrna, nemocnice) a měl vymyslet co nejvíc profesí, které se stavbou souvisejí (postavili ji, pracují zde nebo v okolí). Svou práci prezentovali ostatním skupinám a zdůvodňovali svou volbu. Z nabízených obrázků pracovních prostředků vybrali ty, které se hodí k některé z profesí souvisejících s prostředím. Žáci si udělali představu o zaměstnaneckých profesích, pracovním prostředí, pracovních prostředcích apod. Rozšířili si povědomí o neznámých profesích.

úterý 22. 1. 2019 odjely obě šesté třídy do Evropského domu v Praze. Formou interaktivní besedy spojené s interaktivním filmem o Evropské unii si žáci osvojili základní informace o členských státech Evropské unie a jejích institucích. V následující skupinové práci pak prakticky prezentovali své právě nabyté znalosti. Domů si kromě nových informací odvezli také materiály, s kterými budou pracovat v hodinách občanské výuky.

Poslední školní den v roce 2018 jsme se nechtěli cpát vánočním cukrovím a sledovat pohádky či komedie. Naše třída se rozhodla, že vánoční pohodu v kruhu rodinném je třeba přinést i těm, kteří o svůj domov z nejrůznějších příčin přišli. Navštívili jsme Městský útulek pro toulavá a opuštěná zvířata na Starém Městě děčínském. Pejskům i kočičkám jsme přinesli spoustu vánočních dárků – krmivo, pamlsky, deky, prostěradla, pelíšek, vodítko apod. Pozdravili jsme psí kamarády v kotcích, někteří nás vítali zdrženlivě a obezřetně, jiní s nadšením. Na závěr naší návštěvy jsme se dozvěděli, jaké pomůcky se používají při odchytu zvířat. Všem obyvatelům útulku přejeme mnoho štěstí a zdraví v roce 2019.