úterý 22. 1. 2019 odjely obě šesté třídy do Evropského domu v Praze. Formou interaktivní besedy spojené s interaktivním filmem o Evropské unii si žáci osvojili základní informace o členských státech Evropské unie a jejích institucích. V následující skupinové práci pak prakticky prezentovali své právě nabyté znalosti. Domů si kromě nových informací odvezli také materiály, s kterými budou pracovat v hodinách občanské výuky.

Poslední školní den v roce 2018 jsme se nechtěli cpát vánočním cukrovím a sledovat pohádky či komedie. Naše třída se rozhodla, že vánoční pohodu v kruhu rodinném je třeba přinést i těm, kteří o svůj domov z nejrůznějších příčin přišli. Navštívili jsme Městský útulek pro toulavá a opuštěná zvířata na Starém Městě děčínském. Pejskům i kočičkám jsme přinesli spoustu vánočních dárků – krmivo, pamlsky, deky, prostěradla, pelíšek, vodítko apod. Pozdravili jsme psí kamarády v kotcích, někteří nás vítali zdrženlivě a obezřetně, jiní s nadšením. Na závěr naší návštěvy jsme se dozvěděli, jaké pomůcky se používají při odchytu zvířat. Všem obyvatelům útulku přejeme mnoho štěstí a zdraví v roce 2019.

103 žáků z šestých, sedmých, osmých a devátých ročníků navštívilo v úterý 18. 12. 2018 adventní Míšeň. V nejstarší evropské porcelánce žáci zhlédli krátký dokumentární film v českém jazyce o historii výroby porcelánu a jeho zdobení. Dozvěděli se, že tzv. „cibulák“ vzniká právě zde v 18. st. Následovala prohlídka místností, kde žáci nahlédli do tajemství ručního zdobení porcelánu, spatřili nanášení vzorů, glazury i výrobky před a po výpalu. Přestože zaměstnanci hovoří německy, snažili se doplnit český nahraný komentář i vlastními postřehy. V závěru prohlídky se žáci prošli po prostorách muzea, kde obdivovali vzácné kusy užitkového i dekorativního porcelánu v podobě nádobí, figurek, hodin apod. Po přejezdu pod historickou část města jsme vystoupali k Albrechtsburgu, kde původně manufaktura sídlila. Zde si žáci prohlédli tři patra místností s inventářem, které pro zkoumali na základě výkladu českých audioprůvodců. V samotném závěru dne se žáci prošli historickým jádrem staré Míšně a na adventních trzích ochutnali dětský punč či pověstný bratwurst a další laskominy.

úterý, 06 listopad 2018 12:17

100. výročí vzniku Československa

V letošním roce jsme oslavili 100 let od vzniku samostatného Československa. Toto slavné výročí si připomněli i žáci 6. B v úterý 23. 10. 2018. Společně s dalšími spolužáky z naší školy odjeli do Prahy. Na naši třídu čekal interaktivní program na téma Pražské pověstiMuzeu hlavního města Prahy. Prostřednictvím loutkového představení a interaktivních prvků se žáci seznámili s pěti pověstmi. Krátké příběhy děti provedly po mapě Prahy a seznámily je se slavnou historií. V druhé části dne jsme se prošli po Starém Městě pražském a prohlédli si památky, ke kterým se váží příběhy nejen pražských pověstí, ale také slavné minulosti českého národa.

čtvrtek, 20 září 2018 20:32

PKTR aneb Šestky na adaptačním kurzu

Přechod na druhý stupeň je pro mnohé šesťáky velkou zátěží, čeká je celá řada novot - učitelé, spolužáci i neznámé předměty. Aby se lépe poznali mezi sebou i s třídními učitelkami a asistentkami pedagoga, odjeli na pár dní do přírody na adaptační kurz do penzionu Relax v Rybništi. Obklopeni lesy Lužických hor a zaliti sluncem babího léta sportovali na hřišti, zvyšovali svou kondičku v týmových závodech, luštili šifry, poznávali stromy, stavěli lesní domky, hráli si na archeology, buldoky, kapitány, rosnatky a hmyz, procházeli evolucí, sváděli dračí zápasy, rozšiřovali si slovní zásobu, poznávali kouzlo geocachingu apod. Při hrách se smazaly rozdíly mezi „áčkem“ a „béčkem“. Šlo přece o to, aby se naučili vzájemně si pomáhat, komunikovat mezi sebou, tolerovat se a respektovat jeden druhého.

Ve středu 31. 1. spolu s vysvědčením obdrží žáci 9. ročníku a vybraní žáci 5. ročníku Dotazník k vyplnění přihlášek na střední školy (týká se páťáků, kteří uvažují o osmiletém gymnáziu). Prosím zákonné zástupce o jeho vyplnění a navrácení výchovné poradkyni do pondělí 5. 2. 2018. Na základě vyplněného dotazníku vytisknu uchazečům o studium na SŠ přihlášky, které uchazeči nebo jejich zákonní zástupci musí odevzdat na zvolené střední škole nejpozději do čtvrtka 1. 3. 2018. Připomínám, že u některých oborů je nutné doplnit na přihlášku i vyjádření lékaře. Děčínská zdravotní škola navíc vyžaduje vyplnění a potvrzení od lékaře na speciálním tiskopise, který si uchazeč může stáhnout na webových stránkách této školy.

Zápisové lístky si mohou vyzvednout zákonní zástupci u výchovné poradkyně (1. patro kabinet výchovné poradkyně) ve středu 7. 3. 2018 od 13.00 do 16.30 nebo v úterý 13. 3. 2018 od 14.00 do 16.30.

Mgr. Lucie Plechatá, výchovná poradkyně

pátek, 24 listopad 2017 11:05

Plavecký výcvik páťáků

Páťákům začal 22.11.2017 plavecký výcvik. Projdou deseti lekcemi, aby se stali dobrými plavci.

středa, 25 říjen 2017 11:26

Páťáci v ZOO

17.10.2017 se žáci 5. ročníků zapojili do vzdělávacího programu Den bílé hole. V ZOO učebně plnili úkoly jako nevidomí. Využívali všech smyslů kromě zraku. Vyzkoušeli si, jaké to je nevidět.