Změna cen obědů

Vážení rodiče,

z důvodu stále narůstajících cen potravin, zeleniny, cen energií, vzhledem k dodržování výživových norem dle vyhlášky č. 107/2005 Sb. a pestrosti jídel, zvyšujeme ceny obědů od 1. září 2017.

1. stupeň (6 - 10 let): 23 Kč (460 Kč)

2. stupeň (11 - 14 let): 25 Kč (490 Kč)

3. stupeň (15 a více): 27 Kč (520 Kč)

Ovoce a zelenina 5x denně

je název soutěže pořádané Státním zdravotním ústavem v Praze, která prověřila nejenom naše výtvarné nadání. Žáci šestých a sedmých ročníků k namalovaným výkresům napsali vtipné básničky a říkanky. Vyhodnotili význam ovoce pocházejícího z našeho podnebného pásma i druhy ovoce a zeleniny, které vyrostly v subtropických a tropických oblastech. Kritériem hodnocení byly nejenom chuťové vlastnosti, ale i obsah vitamínů, navýšení příjmu tekutin, snadno stravitelných cukrů i obsah vlákniny. Ovoce a zeleninu konzumují naši žáci velmi rádi. Často se ze třídy ozývalo stručné hodnocení jednotlivých druhů slovíčkem mňam. Diskutovali jsme i nad mnoha recepty na chutné pomazánky a ovocné i zeleninové saláty. Statistickým vyhodnocením jsme zjistili, že v konzumaci ovoce a zeleniny zařazované do našeho jídelníčku musíme trochu přidat. Nejvíce žáků uvádělo četnost konzumace 4x denně (50%). Zbylých 50% se rovnoměrně rozdělilo na tři a doporučovaných pět porcí ovoce a zeleniny denně. Malování výkresů a sdělování vlastních zkušeností o významu pestré stravy doplněné ovocem a zeleninou se neslo v tvořivém duchu. Žáci vymýšleli, rozdělovali si úlohy a vzájemně si pomáhali (často tak vznikaly krásné skupinové práce).

Dietní strava

Od února 2016 vaří naše školní jídelna bezlepkovou dietu podle doporučení Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Umožňuje to vyhláška č. 107/2005 Sb. o školním stravování. Stravu připravujeme pouze na základě potvrzení od lékaře. Naše škola spolupracuje s nutriční terapeutkou, která na dietu dohlíží.

Další nabídkou je možnost kontrolovat diabetickou dietu a po dohodě s rodiči odvažovat přílohy.

Zdravá výživa v naší kuchyni

Nejen žáci 6.B se v úterý 31.3.2015 dozvěděli mnoho zajímavého o zdravém vaření.

Seznam alergenů