• JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 551
středa, 15 duben 2009 02:00

Naučná stezka pod Kvádrberkem - popis

Naučná stezka by měla sloužit nejen dětem při jejich výuce a poznávání životního prostředí, ale zároveň široké veřejnosti. Mnoho občanů města a návštěvníků Děčína jistě uvítá informace z historie této krásné lokality, ale také informace z naší fauny a flóry.

Základní škola Dr. Miroslava Tyrše, která je nositelem projektu, věnovala vzniku naučné stezky mnoho času a práce. Aby stezka mohla být uvedena do provozu, bylo třeba zpracovat materiály týkající se zvířat, stromů a rostlin, připravit fotodokumentaci, mapky, zjistit údaje k historii parku, připravit výrobu a grafické zpracování informačních cedulí, jejich umístění atd. Za vším stojí obrovské úsilí a obětavá práce pedagogického sboru.

Na konečné verzi naučných materiálů odborně spolupracoval pan Václav Šafr. Výrobu a montáž informačních cedulí zajistil pan Tomáš Benda – Truhlářství Jarmil. Historii zpracoval pan Petr Joza, který zároveň poskytl historickou fotodokumentaci. Část fotodokumentace věnovalo Oblastní muzeum v Děčíně.

Trasa naučné stezky se nachází pod pískovcovou stolovou horou, která se nazývá Kvádrberk. Cesta parkem s mírným převýšením je doplněna čtyřmi velkými informačními tabulemi. Dvě shodné historické tabule u dolního vchodu a u vyhlídkové terasy, botanické a zoologické tabule ve střední části parku a u většího rybníčku, dále dvacet stromů s menšími tabulkami, které uvádí podrobnostmi o jejich stavbě a způsobu života.

Stačí se posadit a vnímat úžasnou atmosféru parku, který byl založen z iniciativy děčínského zkrášlovacího spolku postupně v letech 1890 – 1902. Přejeme Vám příjemné poznávání dalších druhů rostlin a živočichů, s nimiž se v různou roční dobu můžete setkat. Věříme, že Vás zaujme i historická část s vysvětlením původu a zajímavých proměn historických objektů.

V současné době škola připravuje pracovní listy k naučné stezce, které budou moci využívat jak školy, tak široká veřejnost. Po dokončení budou pracovní listy k dispozici na webových stránkách naší školy.