středa, 16 říjen 2019 14:01

Kronika jedné vesnice aneb Deváťáci v Lidicích

úterý 15. 10. 2019 se žáci 9.A a 9.B v rámci výuky dějepisu zúčastnili historické exkurze do Lidic. Nejprve se seznámili s životem lidických obyvatel v době mezi světovými válkami. Při výukovém programu měli možnost vhlédnout prostřednictvím fotografií, filmových záběrů a výpovědí svědků do osudu obyvatel, které postihla tragédie v noci z 9. na 10. června v roce 1942. V pietně upraveném prostranství zničené obce se dozvídali o osudu lidických mužů, kteří byli popraveni v Horákově statku. Měli možnost stanout nejen u základů Horákova statku, ale i u hromadného hrobu. U památné hrušně zavzpomínali na ničení kostela sv. Martina a bývalého hřbitova. U zbytků školy, v které byly internovány lidické ženy a děti, zavzpomínali na osud žen zavlečených do koncentračního tábora. Nejdojemněji však na ně působilo sousoší 82 lidických dětí zavražděných v pojízdných plynových vozech v Chelmnu. Poté si žáci prošli výstavu v muzeu s řadou dobových dokumentů. Na závěr v tříčlenných skupinách si nově získané poznatky zrekapitulovali formou pracovních listů.

Číst 249 krát
virtuální prohlídka