pondělí, 22 duben 2019 09:04

Za stříbrem a kostlivci nejen do Kutné Hory

Navštívili jste někdy stříbrný důl oblečení ve středověkých perkytlích? Víte, k čemu sloužila gysárna? Ne? Pak byste si neměli nechat ujít návštěvu Kutné Hory se středověkým dolem, kde vyšší ohýbali hřbet, ti silnější přemýšleli o dietě. Ve Vlašském dvoře se dívky dozvěděly, proč by ve středověku toužily provdat se za perkéře (bohatí a hluší raziči mincí s mohutnými svaly). Chlapce zase zajímalo, že se mohl odsouzenec za pomluvy vykoupit několikaměsíční prací, když perkéřovi držel razidlo na budoucím tolaru a modlil se, aby se svým osmikilovým kladivem správně trefil. Po prohlídce gotického chrámu sv. Barbory, morového sloupu nebo středověké kašny jsme přejeli do nedaleké kostnice v Sedlci. Schwarzenberský erb, kalich nebo obrovský lustr z lidských kostí sice udivuje řadu turistů, ale nikdo by si ho domů asi nepověsil. Po zajímavé exkurzi v pátek 12. 4. všichni žáci poznali, proč je Kutná Hora pod ochranou UNESCO.

Číst 339 krát
do 1. tříd