zapis skola

středa, 06 červen 2018 09:56

Kde uvěznili sarajevského atentátníka aneb Toulky barokní pevností

Každým rokem rozšiřujeme naše povědomí o dějinách návštěvou památných míst spojených s českou národní historií. V 9. ročníku jsme poznali bouřlivé 20. st., a tak jsme se vypravili do barokní pevnosti v Terezíně, postavené na konci 18. st. císařem Josefem II. Procházeli jsme se místy Velké pevnosti (dnešní město Terezín), kde během druhé světové války byly vězněny židovské rodiny nejen z protektorátu. Nahlédli jsme do Magdeburských kasáren se vzorovou ubikací a ukázkami kulturního života v ghettu. V Muzeu ghetta jsme si mohli vyslechnout nahrávky pamětníků, spatřit kresby terezínských dětí, dokumenty i věci denní potřeby.  Vzdali jsme čest památce vězňů, jejichž popel byl na konci války vhozen do Ohře. V Malé pevnosti (bývalé věznici) jsme navštívili cely politických vězňů. Nejdepresivněji působila temnice, v které byl čtyři roky vězněn sarajevský atentátník, který zavraždil rakouského následníka.